Bladet er monteret i en vinkel på 45 grader foran hovedet. Det gør Crazy Crusher i stand til at arbejde hen over og omkring forhindringer som grene, sten og vegetation, samtidig med at bladet fortsætter med at vibrere og sende signaler gennem vandet. Agnen begynder at arbejde, så snart den sættes i bevægelse, og kan fiskes med en enkel, jævn indspinning.
Crazy Crusher har en blyfri hovedkonstruktion fremstillet af en Bismuth-Tin-komposit, mens det kraftige silikoneskørt giver agnen ekstra volumen og en pulserende bevægelse. En integreret anti-kraut-løsning hjælper med at holde krogen fri for vegetation, hvilket gør chatterbaiten særligt velegnet til fiskeri langs grødepuder, over vegetation og omkring strukturer.
Agnen kan også fiskes mere aktivt som en jig eller med korte pauser, hvor den får lov til at arbejde tættere på bunden. Det er desuden muligt at montere en passende softbait som trailer for at øge agnens volumen og give en anderledes profil.
Illex Crazy Crusher er et oplagt valg til predatorfiskeren, der vil fiske effektivt i lavvandede områder og samtidig kombinere vibrationer, flash og en kraftig silikoneskørt-præsentation.
Specifikationer:
- Producent: Illex
- Type: Chatterbait / Bladed Jig
- Hoved: Bismuth-Tin-komposit
- Konstruktion: Blyfri
- Blad: 45° vinklet metalblad
- Skørt: Silikone
- Krog: Weedless
- Crazy Crusher 14G: 14 g - Arbejdsdybde ca. 0,05-0,50 meter - Krog str. 3/0
- Crazy Crusher 21G: 21 g - Arbejdsdybde ca. 0,05-1 meter+ - Krog str. 5/0
- Fiskeri: Predatorfiskeri
- Primære arter: Gedde og aborre





