Det lavt placerede linefæste trækker popperen ned i vandet under indspinningen og hjælper med at holde den stabil, også når der fiskes i uroligt vand. Ved kraftige sweep med stangen presses den dybe konkave front gennem overfladen og skaber et markant plask og en kraftig lyd, der kan tiltrække rovfisk fra store afstande.
X-Rap Magnum Xplode er bagtung, hvilket giver lange kast og samtidig får agnen til at hvile med halen nedad på vandet. Det giver en optimal placering af de kraftige kroge og gør popperen klar til næste bevægelse. Den kan arbejdes med både korte, aggressive pop og længere sweep afhængigt af rovfiskenes aktivitetsniveau.
Den tykvæggede ABS-krop er kombineret med en gennemgående wirekonstruktion, så X-Rap Magnum Xplode kan modstå de ekstreme belastninger, som fiskeri efter store rovfisk kan medføre. 3D-holografiske øjne og intern holografisk folie giver samtidig ekstra flash og et naturtro udtryk.
Rapala X-Rap Magnum Xplode 13 cm leveres med kraftige VMC 6X Tropic Spark Point trekroge og heavy-duty splitringe og er klar til brug direkte fra pakken. Den er særligt udviklet til store saltvandsrovfisk, men kan også anvendes til andre store predatorer, hvor en kraftig overfladeagn er relevant.
Specifikationer:
- Producent: Rapala
- Type: Popper / overfladeagn
- Model: XRMAGXP130
- Længde: 13 cm
- Vægt: 62 g
- Opdrift: Flydende
- Arbejdsdybde: Overflade
- Konstruktion: Tykvægget ABS
- Konstruktion: Gennemgående wire
- Linefæste: Lavt placeret
- Front: Dybt skålformet
- Aktion: Popping og kraftigt plask
- Kroge: 2 stk. VMC 75 Series 6X Tropic Spark Point
- Krogstørrelse: 2/0
- Splitringe: Heavy-duty
- Øjne: 3D holografiske
- Refleks: Intern holografisk folie
- Fiskeri: Overfladefiskeri
- Målarter: Store rovfisk og saltvandsrovfisk





