Med den avancerede PROxTEX-membran får du 100% vandtæthed med en vandsøjletryk på +20.000 mm og høj åndbarhed på +5.000 MVP, så du forbliver tør og komfortabel uanset vejrforhold. De fuldt tapede japanske sømme sikrer, at der ikke slipper vand ind, og de integrerede gravel guards beskytter dine vadesko mod sand og småsten, så du kan fokusere på fiskeriet.
Wadersene er udstyret med to vandtætte horisontale lommer til sikker opbevaring af værdigenstande og en praktisk frontlynlås, der giver nem adgang og øget komfort. De højdensitets CR-neopren stocking feet sikrer en komfortabel og slidstærk pasform i vadeskoene. Med justerbart vadebælte og fastgjorte seler får du optimal pasform og bevægelsesfrihed.
Specifikationer:
- Letvægts 3-lags mikrofiber nylon – slidstærk og komfortabel
- PROxTEX-membran – 100% vandtæt (+20.000 mm) og åndbar (+5.000 MVP)
- Fuldt tapede japanske sømme – for maksimal vandtæthed
- Gravel guards – beskytter vadesko mod sand og småsten
- Højdensitets CR-neopren stocking feet – øget komfort og holdbarhed
- To vandtætte horisontale lommer – sikker opbevaring af småting
- Fly front lynlås – nem adgang og ekstra komfort
- Justerbart vadebælte og fastgjorte seler – sikrer perfekt pasform
Kinetic Classic Gaiter Waist Stocking Foot er waders til dig, der ønsker holdbart, funktionelt og komfortabelt udstyr til dit fiskeri – uanset om du går i åen, søen eller ved kysten.