Rygsækken har en kapacitet på 30 liter og byder på et rummeligt hovedrum med plads til ekstra beklædning, madpakke, optik og andet nødvendigt udstyr. Derudover er den udstyret med et praktisk rum i toppen til mindre genstande som handsker, snacks eller nøgler samt et frontmonteret opbevaringsrum, der giver hurtig adgang til ofte anvendt udstyr. De udvendige netlommer på begge sider er perfekte til vandflasker, skydestokke eller andet grej, som skal være let tilgængeligt.
Det integrerede våbenrum med hurtigudløsningssystem gør det muligt at transportere riflen sikkert og samtidig få hurtig adgang, når situationen kræver det. På fronten findes fire rækker MOLLE-bånd, så rygsækken nemt kan udvides med ekstra lommer eller andet kompatibelt udstyr.
De brede skulderremme er polstrede og forsynet med ventilerende mesh, som øger komforten på lange ture. Det aftagelige og ekstra polstrede hoftebælte giver øget stabilitet, når rygsækken er fuldt pakket, og fordeler vægten effektivt. For ekstra sikkerhed er rygsækken udstyret med en integreret nødfløjte.
Når vejret skifter, beskytter det indbyggede regnslag i Pine Green rygsækken mod regn, mens den vandtætte TPU-forstærkede bund holder indholdet tørt, selv når tasken placeres på fugtig jord.
Seeland Enduro Backpack 30L er det perfekte valg til jægere og outdoor-entusiaster, der ønsker en robust jagtrygsæk med dedikeret våbenopbevaring, høj komfort og masser af funktionelle detaljer.
Specifikationer:
- Mærke: Seeland
- Model: Enduro Backpack
- Kapacitet: 30 liter
- Type: Jagtrygsæk med våbenrum
- Anvendelse: Pürsch, drivjagt, anstandsjagt, eftersøgning, outdoor og fritid
- Dedikeret våbenrum med hurtigudløsningssystem
- Stort hovedrum
- Toprum til småting og tilbehør
- Frontlomme med lynlås
- Netlommer på begge sider
- Fire rækker MOLLE-bånd på fronten
- Justerbare skulderremme
- Polstrede skulderremme med ventilerende mesh
- Aftageligt og polstret hoftebælte
- Ventilerende mesh på hoftebælte
- Integreret nødfløjte
- Indbygget regnslag i Pine Green
- Vandtæt TPU-forstærket bund





